Koža meka poput svile

Od trenutka kada prvi put uzmete u ruke svoju, najljepšu bebu u ruke, poželjet ćete je pokazati cijelome svijetu. Ipak, potrebno je neko vrijeme dok njena koža ne postane poput breskve meka, baršunasta, čista. I sami ćete biti iznenađeni brojnim...

Od trenutka kada prvi put uzmete u ruke svoju, najljepšu bebu u ruke, poželjet ćete je pokazati cijelome svijetu. Ipak, potrebno je neko vrijeme dok njena koža ne postane poput breskve meka, baršunasta, čista.

I sami ćete biti iznenađeni brojnim osipima i različitim mrljama koji se pojavljuju na toj nježnoj koži vaše bebe. tijekom života u materici bebina koža prekrivena je verniksom - masnom, bjeličastom materijom koja sprječava isušivanje njene kože. Kako se približava termin porođaja, sloj verniksa postaje sve tanji. U slučaju prenesene trudnoće, bebina koža dolazi u kontakt sa plodovom vodom zbog čega izgleda upaljena i suha. Koža novorođenčeta je crvenkasta, peruta se i prekrivena je sitnim osipom. Međutim, uz ljubav i njegu koju ćete joj pružiti, ona će uskoro postati poput najfinijeg satena. Pedijatri kažu da je potrebno do osam nedelja da bi se koža novorođenčeta "iščistila" i postala meka i čista. Dakle, budite strpljivi i primjenjujte naše savjete...

ČISTA I SVJEŽA

Većina novorođenčadi se ne voli kupati. Nije im ugodno, nakon života provedenog u tijesnoj i toploj maternici, biti onako nesputan bez odjeće, na zraku. I ne morate ih izlagati toj neprijatnosti svakog dana, već je dovoljno svakodnevno prati lice, ručice i guzu (dio koji prekriva pelena). U ovom slučaju dva ili tri kupanja tjedno sasvim su dovoljna. Naravno, ako vaša beba obožava kupanje, slobodno joj priuštite ovaj užitak svakog dana.

Osušite njenu kožu nježnim tapkanjem ručnikom (da je ne biste iziritirali) i nemojte upotrebljavate puder jer bi, ukoliko ga beba udahne, mogao izazvati teškoće u disanju. Vodite računa da koža oko pupčanog batrljka bude uvijek suha. Također, redovito režite nokte na ručicama, da biste sprječili bebino grebanje. Ovaj, nimalo lak i rizičan zadatak, najbolje ćete izvesti dok beba spava. Ipak, budite pripravni na to da ćete ovaj postupak ponavljati svaka tri dana jer bebama nevjerovatno brzo rastu nokti.

ODRŽAVANJE ZDRAVLJA BEBINE KOŽE

Najvažnije je da bebu oblačite u odjeću od pamučnog materijala koja su dovoljno meka i ne izazivaju iritacije. Sintetički materijali, pa čak i neki prirodni (vuna), mogu iritiratu nježnu kožu. Za osobnu higijenu bebe koristite šampone, kupke i mlijeka koja su namenjena njezi novorođenčadi. Iako spadaju u kategoriju skupih sredstava, ovi su preparati mnogo blaži od standardne kozmetike za bebe. Takođe, izbjegavajte parfimirane preparate jer mogu dovesti do alergijskih ili upalnih reakcija bebine kože. U tu ovu kategoriju iritanata spadaju i deterdžent i omekšivač koji redovno koristite za pranje rublja. Umjesto toga, izaberite ove proizvode namjenjene osjetljivoj koži. U njezi kože novorođenčeta važna je i masaža uljem za bebe koja vrši dvostruku ulogu - kožu čini mekom i ublažava kolike (novorođenačke grčeve).

TIPIČNE POJAVE

  • Perutava koža:
    naročito oko ručnih i nožnih zglobova. Ukazuje na isušenost kože. Koristite blago bebi mlijeko ili losion svaki put kada mijenjate pelene i kupajte bebu u čistoj vodi jer bebi kupka može dodatno isušiti njenu kožu.
  • Mali plikovi:
    nastaju u naborima kože zbog blokade znojnih žlezda i obično se povlače nakon nekoliko dana. Nemojte previše utopljavati bebu (skinite joj sloj odjeće), ili je kupajte u mlakoj vodi.
  • Sitne crvene točkice:
    na licu i vratu mogu se pojaviti kao posljedica alergije na toplinu. Mogu se javiti i zimi, ukoliko je grijanje u prostoriji prejako, a zrak suh. Osip će se vremenom povući s kože, a u međuvremenu primjenjujte savjete iz dve prethodne stavke.
  • Smeđe ljuskice (tjemenica):
    na tjemenu su vjerojatno simptom seboreičnog dermatitisa koji se javlja kada koža luči previše sebuma (masnoće). Ovo oboljenje se ne očituje bolju, ali ako uočite zanke upale na tjemenu bebe, obratite se liječniku. Nemojte često kupati bebu jer to potiče kožu na još veću produkciju masnoće, što samo pogoršava problem. Prije nego što stavite bebu na spavanje, utrljajte malo maslinovog ulja u tjeme. Sljedeće jutro operite bebi kosicu nekim blagim šamponom. Nakon toga, očešljajte je mekom četkom, kako biste uklonili ljuskice kože.
  • Male bijele ili žute točkice:
    na licu mogu biti simptom mliječnog osipa (milija). Žućkaste točkice nastaju zbog viška masnoće koji nastaje kao posljedica protoka hormona kroz posteljivu u posljednjim mjesecima trudnoće. Točkice nestaju same od sebe za nekoliko tjedana.
  • Mliječno bijele točkice sadrže keratin (proteinsku komponentu kože). I one nestaju same od sebe za šest tjedana.
  • Crvene mrlje iznad nivoa kože koje izazivaju svrbež:
    može biti simptom urtikarije (koprivnjača), odnosno alergije. U najčešće uzročnike spadaju: hrana, sapuni i lijekovi. Pritisnite ohlađenu pamučnu tkaninu na osipno mjesto, kako biste ublažili otok, i namažite mast ili losion na bazi kalamina, da se ublaži svrbež. Ukoliko se osip i dalje širi, obratite se liječniku.
  • Crvena, upaljena koža praćena svrabom:
    može biti pokazatelj ekcema. Ukoliko posumnjate da se radi o ovom oboljenju, obavezno se obratite liječniku.

Autor: Trudnoca.Net

Pročitano: 68512 puta.

Pratite nas i preko ostalih kanala!
Novosti

Prijavite se besplatno na našu listu i budite u tijeku s novostima iz svijeta trudnoće i roditeljstva!

Izrada web stranica: Bumbar Web © 2021